StarLadder Major: Draws and Schedule Released for CIS Closed Qualifier

16 Teams Compete for a Spot at the CIS Minor Championship

Counter-Strike: GO's Icon Kevin Hitt · 5 Jun 2019

0 comments

ESL

StarLadder has released the schedule and draws for the CS:GO CIS Minor Championship closed qualifier which takes place from June 8-10 in Berlin. 16 teams will try to win one of eight spots that will take them to the CIS Minor Championship, also played in Berlin, from July 24-28.


The eight teams that qualified through the open qualification gauntlet are set to face off against eight other teams that received direct invites.


Participants for the CIS Minor Championship: Closed Qualifier


Invited Teams:

  1. forZe
  2. Team Spirit
  3. Nemiga Gaming
  4. Winstrike Team
  5. Gambit Youngsters
  6. Vega Squadron
  7. DreamEaters
  8. Syman Gaming


Winners of Open Qualifiers:

  1. pro100
  2. Unique
  3. NOTBAD
  4. Warthox
  5. Dracarys
  6. Se7en
  7. Extremum
  8. NONAME


The qualifier will see all matches played in a best-of-three format featured in a double elimination bracket. The top four finishers in the upper bracket will receive invites to the CIS Minor Championship with the next four teams coming from the best finishers in the bottom half of the bracket.


Schedule of matches

Never miss a moment in esports.

Match notifications, latest esports news, and more. Get the Upcomer app now.

Get it on the App StoreGet it on Google Play

CEST is stated


June 8:


  • 11:00 — Team Spirit vs. Extremum | Round 1 Upper Bracket
  • 11:00 — Vega Squadron vs. NOTBAD | Round 1 Upper Bracket
  • 14:00 — Gambit Youngsters vs. Warthrox | Round 1 Upper Bracket
  • 14:00 — Nemiga Gaming vs. Dracarys | Round 1 Upper Bracket
  • 17:00 — Syman Gaming vs. pro100 | Round 1 Upper Bracket
  • 17:00 — Winstrike Team vs. Se7en | Round 1 Upper Bracket
  • 20:00 — DreamEaters vs. Unique | Round 1 Upper Bracket
  • 20:00 — forZe vs. NONAME | Round 1 Upper Bracket


June 9:


  • 11:00 — Match #1 | Round 1 Lower Bracket
  • 11:00 — Match #2 | Round 1 Lower Bracket
  • 14:00 — Match #3 | Round 1 Lower Bracket
  • 14:00 — Match #4 | Round 1 Lower Bracket
  • 17:00 — Match #1 | Round 2 Upper Bracket
  • 17:00 — Match #2 | Round 2 Upper Bracket
  • 20:00 — Match #3 | Round 2 Upper Bracket
  • 20:00 — Match #4 | Round 2 Upper Bracket


June 10:


  • 11:00 — Match #1 | Round 2 Lower Bracket
  • 14:00 — Match #2 | Round 2 Lower Bracket
  • 17:00 — Match #3 | Round 2 Lower Bracket
  • 20:00 — Match #4 | Round 2 Lower Bracket


Matches can be watched on StarLadder's Twitch channel, here.

0 Comments

Trending Stories