Acend'in yıldızı cNed'in hikayesi
cNed at his pc on stage
Provided by Michal Konkol / Riot Games

Acend’in yıldızı cNed’in hikayesi

VALORANT Champions şampiyonundan beklentiler her zamankinden daha yüksek

To read the English version of this article, click this link.

Recommended Videos

Senenin son serisi için arenaya çıkarken ne Acend ne de Gambit biraz sonra bütün VALORANT hayranlarını ekrana kitleyecek beş maçlık bir seri oynayacaklarını bilmiyordu. İleride iken kaybedilen ve uzatmalarda kazanılan maçlarla birlikte seri uzadıkça sonsuz şan ile gümüş madalyanın arasındaki boşluk daha da büyüdü.

Split’de alınan son bir maçla Jett’in ustası, mutluluk çılğlıkları arasında ayağa kalktı ve takımıyla sahnenin ortasına yürüyüp dünyadaki ilk Champions kupasını kaldırdı.

“Hem kendisi hem de VALORANT daha çok genç, bu yüzden onun bir oyuncu olarak gelişimini ve takımdaki rolüne uyuşmasını izlemek güzel bir şey.” dedi Acend’in takım menajeri Mark ‘Krimson’ Senior, “Kadro olarak çok yol katettik ve cNed’in gelişiminden ve performansından çok gurur duyuyorum.”

Espor dünyasında anlatılacak çok fazla güzel hikâye var. Bazıları çok şaşırtıcı, iç ısıtıcı ya da korkutucu. 19 yaşında bu kadar büyük bir başarıya ulaşan Mehmet Yağız “cNed” İpek, sıkı çalışması ve azmi sayesinde hikayesinin bu bölümünü başladığından daha farklı bir oyuncu olarak kapatt.

Avrupa sahnesine geçiş & Don’t Even Ask

Çoğu VALORANT hayranı cNed’I Acend’in VCT 2021’deki başarısından tanıyor ama onun hikayesi ne burada başladı ne de burada bitti. Oynadığı ilk takım olmasa da tanınmaya başladığı takım BBL Esports oldu. İlk B-Tier turnuvası olan Allied Esports Odyssey’e katıldıktan sonra BBL eleme aşamasına geçemedi. CNed takımdan ayrıldı ve Avrupa macerasına koç Laurynas “Nbs” Kisielius ve beş oyuncudan oluşan nolpenki takımına katılarak başladı.

Nolpenki herhangi bir organizasyona bağlı olmayan ilginç bir takımdı. Buna rağmen sürekli değişen kadrosu ile hatırı sayılır başarılara ulaştılar. Cned bu takımın son beşlisinin bir parçası olarak katıldı ve küçük galibiyetlerine rağmen ilk turnuvalarında FunPlus Phoenix’e kaybettiler ve kısa süre sonrasında dağıldılar. Bundan sonra cNed kısa bir süreliğine geçici olarak Futbolist için oynadı. Bu süreçte Elite International ve Arko Men Valorant Tournament gibi küçük turnuvalar bile kazandı. Ocak ayının sonuna doğru espor tarihini sonsuza kadar değiştirecek bir şey oldu: cNed yeni kurulan Avrupa takımı Don’t Even Ask’e katıldı ve eski koçuyla yeniden bir araya geldi.

Bir yıldan biraz fazla bir süre önce, Don’t Even Ask isimli bir takım ilk serisini dominant bir şekilde kazandı, 13-1 ve 13-8. O zamanlar bu sadece başka bir bilinmeyen takım olan Tale Quale’a karşı temiz ve hızlı bir şekilde kazanılan LVP Rising Series maçıydı. Günümüzde ise bu takım ilk Champions birincileri olarak en iyi VALORANT takımı olarak biliniyorlar. Onların adı Acend.

“2021’de cNed’in yaşadıklarını tek kelime ile anlatabilirim – gelişim.” dedi Nbs, “CNed ve takımdaki herkes hem kişisel hem de takım olarak çılgın derecede geliştiler ve herkesten çok gurur duyuyorum.”

Başarılı ekip birlikte gelişti ve işin kalbinde cNed olacak şekilde kişisel olarak hayal edemeyecekleri başarılara ulaştılar. Ama LVP’deki yeni takım oldukları zamanda CrowCrowd’a 2-0 kaybettiler. Böylece Don’t Even Ask kapandı ve bebek kralların küllerinden Raise Your Edge Gaming doğdu.

İlk isim değişikliği & Acend’in birinciliğe doğru yükselişi

Bir espor organizasyonunun kimliğinin bir parçası mirasıdır. Onları iyi ya da kötü hatırlamamızı sağlayan, bizim ve bir sürü başkalarının hayatına dokunan anlar koleksiyonudur. Bu mirasların oluşması çok uzun zamanlar alır, bozulduklarında düzeltilmeleri ondan da daha uzun sürer. Ama Raise Your Edge, sadece 6 haftalık bir takım olmalarına rağmen yeniden isim değiştirmeden önce katıldıkları tek turnuva olan Avrupa 1. Aşama Challengers 3’de kendilerini gösterdiler.

CNed’in yeteneği ve bu turnuvadaki emekleri boşa gitmedi ve kendisi en değerli oyuncu seçildi. Turnuvadan Masters biletini kapmış olan takım birden bire kendilerini VALORANT kariyerlerinin en büyük sahnesi üzerinde buldu. Yeni bir isim altında ulaşmayı umabilecekleri en büyük başarılara ulaşmak için savaşmaya hazırlardı, Acend.

Esporda mükemmel diye bir şey yoktur. Takımlar maç ve turnuva kaybeder, oyuncular kötü günler yaşar, organizasyonlar saçma şeyler yaparlar. Ama Acend’in 2021’deki VCT yolculuğu bu kavrama yaklaşıyor. Bu yolculuk 1. Aşama Masters’de başladı. Sadece Ninjas in Pyjamas’a karşı olan ilk serilerini kaybeden Acend, Team Heretics’e karşı olan 3-2 galibiyetlerinden sonra ilk büyük kupalarını kazandılar. Bu turnuva Jett ile 295 leş alan ve yine turnuvanın en değerli oyuncusu seçilen cNed ve Acend’in üzerindeki sahne ışıklarını güçlendirdi. Artık Avrupadaki, hatta dünyadaki en iyi takımlardan biri sayılma şansına sahiplerdi.

“Sene boyunca güzel bir tecrübe oldu, cNed özverili ve iyi bir insan.” dedi Nbs, “Herkesin hataları olur ama o takımdaki diğer herkes gibi hatalarının üzerine çalışıyor ve düzeltiyor. Aynı zamanda en iyiyi yenme ve en iyi olma isteği var ve bu görünüyor.”

Başarılı geçen ve Masters galibiyeti ile biten 1. Aşama’dan sonra Acend’in 2. Aşama’daki performansı beklentilerin altındaydı. İki kez Reykjavík’de oynanan 2. Aşama Masters turnuvasını ve onunla birlikte gelen 600.000$ ödül havuzunu kazanmak için kapışma şansını kaçırdılar. Ama onların hikayesi burada bitmedi. bu sene bitmeden bir aşama daha vardı ve bu sefer Berlin’de ikinci uluslararası LAN etkinliğindeki yerlerini kazanmaya hazırlardı.

Berlin ve Champions – Dünyadaki en iyi Jett oyuncusu

Kariyerinde bu noktada dünyadaki en iyi Jett oyuncusu ve Operator kullanıcısı olarak bilinen cNed, 2021 yolculuğunda kazandığı bu başlıkları sağlamlaştırmaya devam ediyordu.

“Jett’in ustası ve dünyadaki en iyi Operator oyuncusu olduğuna dair hiç şüphe yok.” dedi Krimson. Acend’deki kariyeri boyunca (DEA ve RYE dahil) cNed 144 maçın 113’ünde Jett oynadı ve turnuvalarda gösterdiği yüksek performanslar onları ilk uluslararası LAN turnuvaları olan Masters 3’de favorilerden biri olmalarına yol açtı.

Bu büyük turnuva yaklaşırken Acend kadrosunun eski Don’t Even Ask ve Raise Your Edge günlerinden beri büyük gelişim katettiği belliydi.

“2021’in başı biraz zordu ama aynı zamanda oldukça heyecanlıydı – yeni takım, yeni ortam; herkesin alışması gerekti, cNed de dahil.” dedi Nbs, “Yıl boyunca herkes birbirine alıştı ve sonuçlarımız da gittikçe iyileşti.”

Bir espor etkinliğini iyi yapan parçalar ışıklar ya da sesler değildir, en önce fark edilen kısımlar olsa da. Oyuncular ve oyundaki anlardır, takımların ve hayranların ruhudur.

cNed masters 3
Kaynak: Colin Young / Riot Games

Aleksander “zeek” Zygmunt’un takıma katılması ve ilk defa uluslararası turnuvada sahnede olmanın verdiği heyecan ile Acend kavgaya hazır bir şekilde sahneye çıktı. Çeyrek finallere çıktılar ama 100 Thieves’e karşı duramayıp turnuvadan elendiler. Hayal kırıklığı yaşatan bir darbe, bu talihsiz durum takımın başarı açlığını arttırdı ve onları büyük ödüle odaklandırdı – ilk VALORANT Champions kupası.

Acend ve Fnatic Champions’a katılma şansını sene boyunca topladıkları puanlar ile kazandılar ve Team Liquid onlara Last Chance Qualifiers ile katıldı. Grup sürecinde seri kaybetmeyen Acend, finale giden yolda hem Team Secret’ı hem de Team Liquid’i dominant 2-0 şekilde yendi. Bütün olay Avrupa’nın en iyi iki takımına kaldı – Acend ve Gambit. İki takım da unutulmayacak bir performans gösterdi ve seriyi beş maça kadar götürdü.

Gambit için Breeze’de geriden gelen bir galibiyet, Acend için Ascent’de yakın bir galibiyet; Kırmızı takım için Fracture’da dominant bir galibiyet ve mor takım için Icebox’da uzatmalarda gelen bir galibiyet. Split’de gelen son bir galibiyetten sonra Acend, 2021’de yarattıkları şahesere son rötüşü attı. Artık cNed ve takım için geriye kalan tek şey gidip kupayı kaldırmaktı.

cNed champions
Kaynak: Michal Konkol / Riot Games

Beklentiler ve yeni senenin sıkıntıları.

Krimson yaşadıkları çılgın seneyi yorumladı. “Gerçekten çok çılgın bir sene yaşadık.” dedi takım menajeri, “Takımı oluştururken oyuncular arası ilişkileri ve çalışma ahlakını iyi yakaladığımızı hissediyorduk ama hiçbirimiz dünya şampiyonasını kazanmayı beklemiyorduk.”

Sene boyunca yaşadıkları başarılar ve gelişmelere ragmen Acend’de bir takımın yaşadığı normal derecede sıkıntılar yaşadır. Nbs’e göre “Her takımın sahne arkasında sıkıntılar yatar ve bu konuda istisna değiliz. Bütün olay tamamen bu sorunları kabul etmek ve çözmeye çalışmak.”

Transfer sezonunda Acend’de en çok konuşulan oyuncu cNed oldu, hem Twitch bit olaylarına karışımı ile ilgili söylentilerden hem de serbest oyuncu olarak 100 Thieves ve diğer organizasyonlar ile masaya oturmasından dolayı. Ama işin sonunda Nbs’in dediği gibi sorunları kabul edip çözdüler ve cNed 2022 yılında Acend ile yeniden anlaşma imzaladı.

Bu cNed’in hikayesinin tamamı değil, belki de sadece ilk bölümü; sonuçta o, en iyi Jett veya Operator oyuncusu başlığını ondan almaya çalışanların arasında, tepede olmasına ragmen tırmanmaya devam eden genç bir yetenek. Ondan olan beklentiler her zamankinden daha yüksek çünkü kendi hariç geçebileceği birisi yok.

“CNed’den motivasyonunu ve isteğini sürdürmesini ve asla birinci olmayı istemeyi bırakmamasını bekliyorum. Takım olarak bizden de gelişmeye devam ederek hayranlarımıza ve organizasyonumuza iyi sonuçlar getirmeyi devam etmemizi bekliyorum.” dedi Nbs, “Kendimden ise sadece takımımı başarıya götürmeye devam etmemi bekliyorum.”

Acend’in sahneye dönüp EMEA Challengers’da mücadele etmeye başlamasına bir gün kaldı. Kendileri için yarattıkları beklentiler yüksek ama cNed ve takımın geri kalanı ikinci bir Champions kupasını kaldıracak potansiyelleri olduğunu gösterdi.

Author
Image of Aykut Sapaz
Aykut Sapaz
The beauty of esports lies in its power to replace your world and its worries, anger or fears, even for the shortest of moments. I want to make this power available to all who reach for it.